Ocena Teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RIB
#1
Šta radi i kako sam ga sklepao-napravio.

Korisno procitati predhodni clanak(Sta je COM port)

  Radio Interface Box je sklop  koji signal e sa COM porta (RS232) konvertuje u TTL signal e .
Izlazni deo COM porta u PCu radi upravo obrnuto TTL konvertuje u  RS232.Ne mogu da se ne zapitam zasto je Motorola napravila
 RIB sa jednim ICom i hrpom tranzistora sklop koji je funkcionalno isti sa sklopom u PC a koji koristi IC kola SN1487/88 a noviji MAX232 itd.
Postoji jedno ogranicenje kod ovih komunikacijskih kola TTL izlazi su "tvrdo" definisani sto znaci da izlaz bilo da je 0V ili 5V moze da "pogoni" potrosac 
nekom strujom od 10tak mA.To znaci da nije dopusteno njihove izlaze vezivati u paralelu .Kod TTLa koriscenog u stanicama za programiranje se koristi 
OPEN COLECTOR signalizacija.To zamislite kao kad u dve kancelarije imate dve sijalice paralelno spojene a njih pale dva prekidaca(u te dve kanc.) takodje 
u paraleli.Bilo koji prekidac ce paliti i gasiti  obe -signalizirati nesto ali ako i drugi prekidac krene istovremeno doci ce do kolizije pa signalizacija
 nece biti citljiva.
Da bi se kod TTL kola preslo na OPEN KOLEKTOR neki konstruktori upotrebe dva kola u ICu SN7407 koja imaju open kol.izlaz.Svako od njih invertuje signal
 pa moraju biti dva na red  da bi dobili ne invertovan signal.Usput stave i nekakve LED diode koje zmirkaju dok je programiranje u toku .
Prostije resenje je staviti neku signalnu diodu(4148) na izlaz MAX232 (npr). koja ce mu onemoguciti da digne 5V na izlazu (ponasace se kao open kolektor).
Ovako dobijen Tx spaja se sa Rx kolom pa zajednickom "zicom" vodi u RU.
Ovaj RIB je moguc za stanice koje se programiraju preko jedne "zice" i minusa-mase naravno.Na semi su jos kratko spojeni signali na COM portu DTR-DSR
 i RTS-CTS sto u mom slucaju nije trebalo al ce ih mozda neki drugi program za programiranje traziti pa nece skoditi da se prespoje.

 Kako sam ga sklepao/napravio.

 Upotrebio sam neki stari otpisani modem (mislim da je bio za fiskalnu kasu kod mene na Kalenicu 50 RSD Hi) na njemu ostavio 9pin konektor, MAX232 i 
7805 ostalo isekao limarskim makazama.Tako sam dobio 90% RIBa ostalo je dodati diodu i povezati ka stanici.Moguce su razlike u semi jer MAX232 ima po dva
 Rx i Tx kola pa treba OMmetrom proveriti na koji pin MAX232 dolaze signali sa 9(25) pinskog konektora pa upotrebiti odgovarajuce sa druge strane.
Stariji modemi sa 1487 i 1488 za pogon istih pored +5V traze jos i +12V i -12V ali ako koristite orginal napajanje to imate vec reseno.MAX232 ima u
 sebi konvertore napona pa radi sa samo +5V.Ima  resenja gde se uzima napon sa dve diode sa RTS i DTR pa se sa 7805 pravi +5V probano radi ali
 nisam dobio +5V nego nesto oko 4,5V mislim da je sigurnije koristiti napajanje modema.


Prilog(a) Izvedena sličica(e)
   
#2
uf ako neki admin moze da prebaci slike


Prilog(a) Izvedena sličica(e)
       
#3
i ovuuu


Prilog(a) Izvedena sličica(e)
   
#4


Skoči na Forum:


Korisnik(a) pregleda ovu temu: 1 Gost(a)