Ocena Teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
COM PORT - RS232...sta to bese?
#1
U amaterskim  digi komunikacijama koriste se jedan ili dva signala za PTT i CW a sta to znaci ?
U pra pocetcima racunarske komunikacije COM port je najcesce bio veza terminala DTE (Data TERMINAL Equipment) sa  modemom DCE (Data COMUNICATION Equipment).Na drugom kraju je opet bio modem DCE i nekakav (veliki) racunar DTE.Sa strane terminala je logicnije objasniti kako COM port radi (na strani racunara je ista prica).
Com port na DTE i DCE moze biti izveden sa 9 ili 25 pinskim konektorom.Vazeci signali na njemu imaju  + ili - napon prema tome dali  prikazuju  "1" ili "0" digitalnog signalala.Signal je vazeci  ako je veci od 2V a ne prelazi 12V (sa znakom + ili -).
Signali na 25 pinskom portu (u zagradi 9pin) su rasporedjeni
1.FG  (kuciste konektora)  -vezan za kuciste uredjaja, ssirm kabla ako postoji.
2. TD  (3) transmit data podatci koji se salju iz DTE/DCE  na liniju ka drugoj lokaciji.
3.RD  (2) regecive data  podaci koji dolaze sa linije u DTE/DCE
4.RTS (7 ) reqvest to send je zahtev DTEa DCEu da predje u transmit mod ukljuci carier (signal nosioc)    , odgovara PTT tasteru u                         radio   saobracaju.
5.CTS (8) clear to send signal kojim DCE dopusta DTEu da krene sa slanjem podataka .Obicno izmedju RTS i CTS postoji mala  
               vremenska zadrska kao kad stisnete PTT a malo sacekate da pricate da vam se ne bi izgubilo neko slovo na pocetku.
6. DSR (1) data set ready DCE kaze DTEu da je spreman za rad .

7,SG (5) signal graund     povratna-zajednicka veza za sve signale ,obicno se vodi posebno od FG
8.DCD.(6) data carier detect DCE kaze DTEu da je detektovao signal nosioc od drugog  DCEa i da ocekuje podatke  .Kao kad vam na

             R.U. (radio uredjaju) zasvetli crvena lampica =prima neki signal.
20.  DTR (4) data terminal ready DTE kaze DCEu da je spreman za rad.
22. RI (9)  ring indikator  DCE je detektovao  signal zvona na tel. liniji.

 Na 25 pinskom konektoru mogu da postoje jos signali TxC i RxC(15 i 17)  transmit clock i receive clock   koriste se u sinhronoj komunikaciji . Svi predhodni signali imaju istu funkciju i za asinhronu i sinhronu komunikaciju.
Na modemima se cesto nadje "+" i "-"napon na pinovima 9 i 10 namenjen za testiranje.
#2
Asinhrona komunikacija je opisana tako sto se "dogovara" brzina bit/sec ,i "izgled" bajta .Najcesce konisceno brzina (npr9600bit/sec) i 8N1 .8 znaci da bajt sadrzi 8 bitova (znaci 1 od 256 znakova -slova brojeva interpunkcija neke jednostavne komande).N znaci da bajt Nema pariti bit a 1 da je na kraju jedan stop bit.Podrazumeva se da na pocetku bajta bude jedan start bit tako da je konacno 1 bajt= 10 bitova (= jedan znak).
Bilo koji element u liniji (DTE ili DCE) kad primi start bit ocekuje da u narednih 9 vremenskih intervala od 1/9600sec.primi 8 data i jedan stop bit.
9600 bit/sec to danas izgleda smesno ali je npr JAT u to vreme imao zakupljene resurse (koliko se secam) SVISAIR racunara (u Svajcarskoj?) a link do njega su bila DVA Racalova modema svaki po 9600 bit/sec. Buking (rezervacija karata) kompletno cele Jugoslavije se ostvarivao preko tog linka.


Skoči na Forum:


Korisnik(a) pregleda ovu temu: 1 Gost(a)